Microchip Technology MRF24WN0MA User manual
2015 Microchip Technology Inc. Advance Information DS50002410A-page 1
MRF24WN0MA/MB
Features
• IEEE 802.11b/g/n Compliant Transceiver
• 2.4 GHz IEEE 802.11n Single Stream 1x1
• SPI Interface to Host Controller (4-wire including
interrupt)
• Works with Microchip's MPLAB®Harmony
Integrated Software Framework
• Fully Integrated Wireless Module with Voltage
Regulation, Crystal, RF Matching Circuitry, Power
Amplifier (PA), Low Noise Amplifier (LNA), and
PCB Trace Antenna
• Ultra-Small W.FL Connector for External
Antennas (MRF24WN0MB)
• Compact Surface Mount Module: 0.700" x 1.050"
x 0.085“ (17.8 mm x 26.7 mm x 2.2 mm)
• Castellated Surface Mount Pads for easy and
reliable PCB mounting
• Environmentally Friendly, RoHS Compliant
Operational
• Single Operating Voltage: 3.15V to 3.45V (3.3V
typical)
• Temperature Range: -40°C to +85°C Industrial
• Low-Current Consumption:
- RX mode: 64 mA (typical)
- TX mode: 246 mA at 18 dBm (typical)
• Power Saving Mode:
- Hibernate: 10 µA (typical)
RF/Analog
• Frequency: 2.412 to 2.472 GHz
• Channels: 1-13
• Modulation: DSSS, CCK, BPSK, QPSK, 16QAM,
64QAM
• Sensitivity: -94 dBm
Antenna
• Integral PCB Trace Antenna (MRF24WN0MA)
• External Antenna (MRF24WN0MB)
Compliance
• Modular Certified for the United States (FCC) and
Canada (IC)
• European R&TTE Directive Assessed Radio
Module
• Australia, New Zealand, Korea, Taiwan, and
Japan
Applications
• Utility and Smart Energy
• Consumer Electronics
• Industrial Controls
• Remote Device Management
• Retail
• Medical, Fitness, and Health Care
2.4 GHz IEEE 802.11b/g/n Wireless Module